+90 850 346 07 20 alper@pilototo.com

ADBLUE® NEDİR?

AdBlue mısral yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx-emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmataraf bir çözümdür. AdBlue ne patlayıcı ne de çevreye zararlıdır ve taşınabilir sıvıların minimum risk kategorisinde dersliklandırılmaktadır. AdBlue aşındırıcı olduğundan, kullanımı ve depolanması dahilin belli bazı malzemeler gereklidir.

Avrupa’daki belli başlı bütün kamyon ve otobüs imalatçılarının AdBlue gerektiren modelleri vardır. Daha spesifik AdBlue ayrı bir tankta saklanır ve mısral veya başka tür yakıtlarla karıştırılmaz. Kullanımı SCR Selective Catalytic Reduction (SCR Seçimli Katalitik İndirgeme Sistemi) adlı bir sistemle yapılır.

AdBlue, taşıtınızın SCR sisteminin işlevini yerine doğru getirmesini güvence altına almak dahilin DIN V 70070 standardı ve ISO 22241-1 teknik koşulnamesine uymalıdır ve ISO ve CEFIC yönetmelikleri ile ahenkludur.

SCR sisteminin işlevini iyi bir biçimde görmesi dahilin AdBue’nun bu standartlara ahenklu olması çok mühimdir.

AdBlue® VDA (Verband der Automobilindustrie) firmasına ait tescilli bir ticari markadır ve lisansla kullanılmaktadır.

 

ADBLUE NEDEN İPTAL ETMEK GEREKİR

 

Üretici firmaların daha az karbon salınımını dizel araçlarda sağlamak için geliştirilen bu yakıt araç için sorunlarıda beraberinde getirmektedir, AdBlue yakıtı bittiğinde araç beyinden direk tork düşmesine sebep olmakta sonrasında ise egzoz ve vs. birçok arızayıda beraberinde getirmektedir, kaldı ki AdBlue arızalarının en küçüğü bile 10 000  lerce TL masraf açmaktadır araca…Bu sıkıntıları gören bazı firmalar emülatör ismini verdikleri cihazlarla iptali yoluna gitmektedirler, ama o da yeterince çözüm oluşturmamaktadır. Ancak bizim önerdiğimiz çözüm hem zahmetsiz hem sıkıntısız hemde hiçbir güç kaybı ve arıza olmaksızın (isterseniz adblue yakıt tankına gübre koyun) çözüm oluşturmaktadır.