+90 850 346 07 20 alper@pilototo.com

DPF SORUN ÇÖZÜMÜ

Bize ulaşmak için hemen arayın: ISY TUNING +90 850 346 07 20

Aracınızda DPF problemimi yaşıyorsunuz?
Pahalı onarım maliyetleri ile mi karşı karşıyasınız?
DPF Temizleme işlemi size ne kadar güvenli geliyor?
Size sorun yaratan dizel partikül filtresi nden tamamı ile kurtulmak ister misiniz?

Dizel Partikül Filtresi Yeni nesil dizel motorlar Dizel Partikül Filtresi (DPF) adında, egzoz sistemi üzerine takılan ve egzozdan çıkan siyah duman, is, kurum ve zararlı gazları içerisinde tutup motordan çıkan atık gazı temizlemeye yarayan bir parça ile donatılmıştır.

Partikül filtresi, motordan çıkan NO ve O2 gazlarını tepkimeye sokar ve NO2 gazını oluşturur. Sonrasında oluşan NO2 gazını da içerisindeki partiküllerle tepkimeye sokarak zararlı gazları yok etmeye çalışır. DPF içerisindeki partiküller yaklaşık olarak O2 gazıyla 550° C, NO2 gazıyla da 250° C ve üzeri sıcaklıklarda tepkimeye girer.

Araç sürekli olarak düşük devirlerde kullanıldığında egzoz gazı yaklaşık olarak 250° C civarında sıcaklığa sahip olur. Bu sıcaklıkta partikül filtresinin yeterince verimli çalışması için yeterli değildir ve filtre tıkanmaya başlar. Partikül filtresi içindeki partiküllerin tıkanmasıyla egzoz gazı basıncı artar ve bunun sonucunda yakıt tüketimi artar ve motor gücü düşer.

Filtrenin %30’u dolduğunda araç kendini korumak için bağlı olduğu arıza ışığını yakar. Mazot kalitesi ve devirli kullanım dolmaması için en önemli 2 etken faktördür.

 Bu durumda 3 seçeneğiniz var…
1. Yeni Dizel Partikül Filtresi Taktırmak..
En pahalı Çözümdür. 2000 ila 9000TL civarında maliyeti vardır. Orjinal taktığınız filtre 100bin KM ömrü vardır.

2. DPF temizliği yaptırmak..
Fiyatı 200-500 TL arasında değişse de yaklaşık 1-3 ay sonra arıza tekrar edecektir.

3. DPF iptali yaptırmak..
Fiyatı 600 – 1000 TL arasında olup 1-3 saat arasında yapılan işlemle Dizel Partikül Filtresinden kurtuluyorsunuz. 

Teori olarak çok faydalı ve işlevsel bir fikir olmasına karşın maalesef DPF sık olarak tıkanmakta ve aracın bloke olmasına neden olmaktadır.

Sıklıkla kısa mesafeli araç kullananlarda DPF nin temiz kalması için gerekli uzun mesafe yol kat etmediginden, çıkan gazı tekrar kazandırma işlevini gerçekleştiremez dolayısıyla da kendi kendine temizligini yapamaz.

Bazı DPF lerin tamir masrafları yaklasık 1400 pound civarında olup sürücüye oldukça ağır bir yük getirmektedir.

Bu durumlarda, kanun gereği egzoz testlerinden geçemedigi için çogunlukla ya tamamen sökülerek devre dışı bırakılması ya da ECU nun ilgili kısmı programlanarak sistem kontrolü dışına atılması / silinmesi islemleri yapılır. İşte bu işlemlere DPF iptali yada DPF silinmesi denir.

Pilot Chiptuning bünyesindeki eşsiz uygulama ve teknoloji kullanıcılara DPF sökmeden yazılım/tuning marifetiyle programlanarak sistem kontrolü dışına atılması / silinmesi kolaylığını sunmaktadır.